Posted on

Jescze jeden wpis o Rosji. Zainsperowała mnie do niego Paulinux, bo napisała taki komętarz:
Ja bym chciała trochę więcej o mentalności, czym się różnimy, a co mamy podobne. Gdzie lepiej szukać dziewczyny, gdzie przyjaciół, z kim lepiej robić biznes itd.

Bardzo trudno odpowiedzieć, ale myślę, że nasi ludzie różnią się w zależności od regionu. W centrum, na północy, zachodzie, na Uralu i na Syberii ludzie są bardziej gościnni, na południu ludzie są ciekawskie i uwielbiają pieniądze. Rosjanie są dość introwertyczni, co nie oznacza że nie pomagają sobie nawzajem. Rosjanie bardzo cenią swoich przyjaciół. Uwielbiamy spędzać czas z rodziną. Mamy wiele kościołów, ale nie ma takiego fanatyzmu religijnego, jaki obserwuję wśród niektórych Polaków. Powiedziałbym, że Rosjanie to mili i serdeczni ludzie, ale raczej leniwi i dość samolubni. Rzadko się uśmiechamy, bo uśmiech jest oznaką tego, że kogoś lubimy, a na sympatię Rosjanina trzeba jeszcze zapracować. Szanujemy nasze tradycje, choć często niewiele o nich wiemy. Nadal obchodzimy starożytne pogańskie święta, takie jak maslienica. Uwielbiamy śpiewać i śpiewamy wszędzie. Bardzo lubimy też słodycze. W domu może nie być mięsa, ale na pewno znajdą się ciastka lub cukierki. Nadal mówi się u nas kilkoma dialektami. Jest to szczególnie widoczne na wsiach. Jesteśmy dumni z miejsc, w których się urodziliśmy. Mieszkaniec Petersburga zawsze powie każdemu, że to najlepsze miejsce na świecie, a Moskal nigdy się z nim nie zgodzi, bo Piter — gówno, a Moskwa — matka. Ludzie często myślą, że temperatura w Rosji nigdy nie przekracza 0 stopni, jakby Rosjanie byli jakoś inaczej ułożeni i nigdy nie czuli się zimna. Prawda jest taka, że w niektórych regionach Rosji zimy są długie i mroźne. W Rosji, klimat jest głównie kontynentalny i ostro kontynentalny, a temperatura może być dość ekstremalna — od plus 45 w Kałmucji latem do śmiertelnie niebezpiecznej -64 w Oymyakonie na Jakucji zimą. Ale pod względem biologicznym Rosjanie są tacy jak inni ludzie. Owszem, są przyzwyczajeni do temperatur, ale bywa nam i gorąco i zimno.
herbata jest de facto narodowym napojem w Rosji, a przeciętny Rosjanin wypija codziennie 3 czy cztery filiżanki tego napoju. Bardziej od nas cherbatę piją tylko tatarzy, bo oni chyba bez tego napoju w ogóle nie funkcionują. Rosjanie wolą głównie czarną herbatę. Jednocześnie picie herbaty jest uważane za doskonały powód, aby się zebrać się i porozmawiać. Cherbatę zawsze pijemy z czymś, np z pirożkami, to takie małe pieczywo, czy z cukierkami, dżemem, czekoladą i t.d.
Uwielbiamy czytać. Np prawie każdy czyta w metrze. Rzadko kiedy ktoś po prostu siedzi i serfuje po necie czy gra na smartfonie.
Nasz humor jest bardzo podobny do polskiego. Moi przyjaciele śmieją się z polskich dowcipów. Myślę, że z naszych też byście się śmiali, gdybyście znali rosyjski.
Mamy wielu wysokich ludzi. Średni wzrost moich znajomych to 180-183 cm, znam kilku facetów, których wzrost przekracza 2 metry.
Wiele osób myśli, że mamy sporo bandytów, ale to było w latach dziewięćdziesiątych, teraz w Rosji jest bardzo spokojnie.
Wierzę, że mamy tu wielu dobrych ludzi, ale są też źli ludzie, jak wszędzie. Myślę, że po części jesteśmy podobni do Polaków, ale uważam też, że każdy Polak powinien nas odwiedzić. Zawsze witamy gości.
Jeśli ktoś ma pytania, zapraszam.

4 Replies to “Q/a cz. 3: Kim są rosjanie?”

  1. a jak samogon pijecie? można na przykład u nas wódkę albo spirytus dolać do zaparzonej herbaty albo samej gorącej wody z cukrem albo z miodem, bądź dodać do tego plasterek cytryny i najlepiej w kubku go jeszcze wygnieść. u nas na wybrzeżu w Polsce takie coś nazywamy grokiem.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *