Posted on

Priwiet, riebiata. 🙂
Piszę do Was z Nowosybirska. Mamy fantastyczną pogodę. Świeci słońce, na podwórku około +20, wieje lekki wiatr. W końcu znalazłem czas na duży wpis na blogu. Na początku pomyślałem, że muszę napisać kilka części z odpowiedziami na pytania, a potem postanowiłem odpowiedzieć wszystkim od razu.
Zacznijmy od pytań zadanych przez użytkownika balteam.
1 Jakie macie sprzęty dla niewidomych, ale też takiego codziennego użytku, które uważasz za przydatne, a nie są one popularne od was na zachód Europy?
Mamy sporo naprawdę dobrych urządzeń dla niewidomych, ale nie powiedziałbym, że mamy coś wyjątkowego. Z najciekawszych pamiętam rozmawiający miernik poziomu, tak zwany Building Lewel, gadający multimetr, w pełni dostępny multicooker, kilko odtwarzaczy, wśród których są naprawdę urządzenia ciekawe i wielofunkcyjne. Jeden z nich ma np. Asystenta głosowego, potrafi konwertować pliki i odtwarzać ścieżki audio z Youtube.
2 Co Rosjanie myślą o drugiej wojnie światowej? Zaczynając tak od 1939 17 września. Sporo by można na ten temat powiedzieć, np. co myślą o ataku Niemiec na Zsrr, wojnie z Finlandią. Wybierz sobie coś z tego pytania, bo jako, że historią się interesuje, to pewnie bym całego wpisu na ten temat posłuchał.
Odpowiem bardzo ogólnikowo, bo można o tym naprawdę długo rozmawiać. Wszyscy negatywnie postrzegają wojnę. Uważamy, że zaczęło się to w 1941 roku, a nie w 1939, bo wtedy było to powiedziane na głos, bo wtedy zaczeli się naprawdę mocne ataki, a nie tylko groźby. Wojna dotknęła prawie każdą rodzinę. Około 25 milionów ludzi zginęło, a to tylko oficjalne statystyki. Dość często w lasach znajdują się szczątki żołnierzy, wielu z nich zaginęło w wojnie bez śladu. Dzień Zwycięstwa, obchodzony 9 maja, to jedno z najważniejszych świąt. Wszyscy to świętują i bardzo szanóją weteranów. Nadal traktujemy Niemców ostrożnie, nie możemy wybaczyć im tego, co zrobili, choć wiemy, że to nie jest wina narodu, a tylko jej włady. Jest wiele filmów i piosenek o wojnie. Powiedziałbym, że władze czasami spekulują na ten temat, ponieważ wiedzą, jak ludzie go odbierają. Nadal dużo mówią o wojnie, ale mogę powiedzieć, że państwo nie zapewnia poważnego wsparcia weteranom. Ludzie prawie nie pamiętają wojny z Finlandią, młodzież raczej o niej nie wie. Jeśli masz bardziej szczegółowe pytania, napisz, odpowiem.
3 Czy poznałeś kogoś zrosyjskiej społeczności na eltenie z kim byś chciał utrzymywać kontakt poza eltenem, albo z kim taki kontakt utrzymujesz?
Udało mi się tu poznać jedną osobę, która została moim przyjacielem. Powiem, że rozmawialiśmy więcej poza Eltenem niż tutaj, ale gdyby nie było tego programu, moglibyśmy się w ogóle nie poznać. Ogólnie społeczność rosyjska robi bardzo przygnębiające wrażenie, bo niema tam aktywności. Znam wielu osób stamtąd osobiście albo z innych projektów. niektórzy z tych ludzi są wspaniali i interesujący. Napewno wiem, że ten program nie ma przyszłości w naszym kraju, bo ludzie nie rozumieją jego potencjału. Wystarczy im to, czego już używają. Nie sądzę, żeby można było to zmienić.

A teraz odpowiem na pytania od Paulinux.
Jak udało Ci się usunąć kategorię uncategorized z bloga?
Sam się zostanawiam, ale nie mam pojęcia. Nawet nie pamiętam, jak sobie z tym poradziłem.
z kim z Eltena pojechałbyś na wycieczkę, np. na tydzień?
Z tobą, z Nuno69, z Daszkiem, z Rafkiwem, Z Siciliano, Zuzler, Kamoszem, DjSenterem, albo, np, z balteamem czy z Skrzypeńką, Syntezatorem, lób Cinkciarzem. Szczerze, jest tu sporo naprawdę ciekawych osób. Bardzo żałuje, że żyje tak daleko od Polski i nie mogę szypko zobaczyć się z każdym z kim bym chciałem.
Gdzie lepiej Ci się moderuje? Na rosyjskiej, czy na polskiej?
Społeczność rosyjska jest bardzo mała. Nie ma tam prawie nic do moderowania. Praca w polskiej społeczności jest dla mnie bardziej interesująca. Lubie patrzeć na to jak różnie użytkownicy reagóją na te same rzeczy, analizować jak zmienia się społeczność, porównywać to, jak coś jest odbierane u was i u nas. Staram się być sprawiedliwym. Mam nadzieję, że to mi się udaje.
Czy jest coś w życiu, czego masz dość?
Chyba nie mam teraz czegoś takiego. Jeśli w moim życiu pojawia się coś, co mnie denerwóje, uniemożliwia mi życie, nie odpowiada moimżyciowym zasadom lub oczekiwaniom, to jak najszybciej się tego pozbywam.

Odpowiadam na komentarz i pytania od Rafkiwa.
Przede wszystkim, fajnie, że tu jesteś. Strasznie się ucieszyłem, gdy zobaczyłem twój nick na Eltenie, ale jakoś nie miałem odwagi, żeby napisać. Jesteś niesamowicie ciepłą osobą. Bardzo mi mięo, że mnie pamiętasz, że tak mnie docieniasz. Wiedz, że zawsze możesz do mnie napisać tak poprostu.
Co do pytań.
jak często ładujesz swojego SE?
To zależy od obciążenia. Zwykle ładuję go codziennie, bo sporo z nim pracuję. W ogóle, okazuje się tak, że z Iphone zaczynam korzystać bardziej, niż z kompa.
Jaki jest koszt abonamentu telefonicznego i czy tak, jak w Polsce macie nielimitowane połączenia i paczki internetu a jeśli tak, to napisz o tym coś więcej.
W Rosji jest kilku operatorów telefonii komórkowej. Najpopularniejsze z nich to Megafon, Beeline, Tele2 i Mts. Mają taryfy z wliczonymi minutami i pakietami internetu. Mam megafon. Za usługi płacę ok. 35 zł miesięcznie i mam nielimitowany internet, 2500 minut na wszystkie rozmowy w kraju, 300 smsów, usługi dodatkowe np. IP-TV. Są taryfy z rużnymi pakietami minut czy internetu, istnieją taryfy, w których sam Internet jest limitowany, ale niektóre usługi, strony czy messengery są dostępne bez ograniczeń, są taryfy, które można konstruować według potrzeb użytkownika. Jeśli np nie używasz smsów, możesz w ogóle wyłączyć tą usługę, a zamiast sms dodać do takiej taryfy usługę ip-tv, czy np większą ilość minut.
Czy byłeś w Polsce?
Nie, ale ciągle zamierzam to zmienić. 🙂
Twoja ulubiona typowo rosyjska potrawa?
Uwielbiam kuchnię rosyjską. Myślę, że równo z gruzińską, czy np włoską, jest ona jedną z najciekawszych kuchień świata. Bardzo lubie pierogi, pielmienie, naleśniki, zupę grzybową z grzankami, smażone ziemniaki z kiłbaskami i sosem czosnkowym, placki ziemniaczane, ogurki kiszone, kwas chlebowy, czarny chleb z kminkiem. Powiem, że sporo z tego umiem ugotować.
Czy w Rosji pije się kawę?
Tak, oczywiście. Mamy sporo kawiaren, niemal w każdym domu są ekspresy do kawy. Kawa i cherbata — to najpopularniejszy napóje u nas. Ludzie lubią także różne kompoty, choć by z żurawin, czy śliwek, lemoniady, kwas, sidr i piwo. Wódkę piją, ale nie tak sporo, jak ktoś może myśleć. Rosjanin raczej napije się dobrego wina, albo piwa, ale nie wódki.
Apropo sprzętu Tyflo, czy Rosjanie produkują białe laski?
Tak, Oczywiście. Sam taką mam i bardzo chwalę.

Otrzymałem parę pytań odnośnie perfum, ale stępniowo odpowiem na nich w innych wpisach.
Jeśli ktoś z was ma pytania odnośnie tego, o czym tu napisałem, albo o czymś innym, zapraszam. Pozdrawiam.

6 Replies to “Odpowiadam na Q/A o rosji, wojnie, sobie i czymś jescze”

 1. Ooo, cydr zdecydowanie polecam.
  Na pewno Rosyjski różni się od tego, co mamy w Polsce, ale bardzo lubię i gdy mam okazję piję.
  W sumie miałbym pewnie kilka pytań do q-a ale mi wpis umknął mimo tego, że śledzę bloga.
  Zastanawia mnie kwestia radia w Rosj pod katem wydawania koncesji, czy różni się to od Polski.
  Przede wszystkim zaważyłem różnicę w Twoim bandscanie, gdyż żadna stacja na skali sięnie powtarza.
  Kto u Was może dostać koncesję i jak ma się sprawa z Dabem? Od, takie pytania w razie drugiego Q&A.

 2. Jaki masz stosunek do aneksji Krymu, czy wam się należał? Dlaczego w Rosji nie ma sprzeciwu wobec władzy, dlaczego społeczeństwo nie potrafi się skonsolidować. Czy rosyjska mentalność jest inna od polskiej i wy akceptujecie tzw. zamordyzm? Nie mam komu zadać tych pytań, więc zadaję tobie, oczywiście nie musisz na nie odpowiadać i proszę nie czuj się urażony.

 3. A jak widziane jest przez Rosjan zaatakowanie razem z Niemcami w 1939? Po prostu się o tym nie mówi specjalnie, a 1941 to cios w plecy?
  Dzięki za odpowiedzi, te twoje 3 ostatnie wpisy bardzo ciekawe.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *